Qëllimet për Vitin e Ri / Si mund t’i ndihmojnë prindërit fëmijët e tyre për një mirëqenie më të mirë mendore

Këshilla mjekësore

Qëllimet për Vitin e Ri / Si mund t’i ndihmojnë prindërit fëmijët e tyre për një mirëqenie më të mirë mendore

Më: 31 dhjetor 2022 Në ora: 15:35
Foto ilustrim

Viti i Ri është këtu dhe është koha për të reflektuar përsëri për gjithçka që kemi bërë siç duhet në vitin e kaluar. Për të sjellë më shumë pozitivitet në jetë, le të fillojmë nga e para. Dhe kjo vlen edhe për prindërit. Këtë vit të ri, merrni një vendim për të qenë një prind më i mirë për fëmijët tuaj. Kjo tregon se jeni të përkushtuar për të përmirësuar aftësitë tuaja prindërore si dhe për t’u bërë personi më i mirë në jetën e fëmijës suaj.

Vëzhgimi i ndryshimeve të papritura në sjellje

Ndryshimet e papritura të sjelljes së një fëmije si izolimi nga miqtë dhe familja, mosndjekja e rutinave ose tërheqja nga aktivitetet që zakonisht i pëlqen të bëjnë janë disa nga shenjat e kuqe që tregojnë se fëmija juaj ka nevojë për mbështetje.

Prindërit duhet të dinë trukun e duhur për të përballuar stresin

Kryerja e aktiviteteve si frymëmarrja e thellë, kryerja e disa veprave artistike kreative si piktura dhe ngjyrosja ose dëgjimi i muzikës janë disa nga truket që ne të rriturit përpiqemi të dëshpërojmë veten. Strategji të ngjashme mund t’u prezantohen fëmijëve tanë për t’i ndihmuar ata të përballojnë stresin dhe emocionet.

Komunikim i shëndoshë dhe i hapur

Shkathtësia e mirë e komunikimit është themeli i prindërimit të përgjegjshëm. Ndërsa komunikoni me fëmijën tuaj, dëgjoni me durim atë që ai po përpiqet të thotë dhe tregojini se jeni gjithmonë aty për ta mbështetur në situata problematike.

Inkurajoni dhe motivoni fëmijën tuaj

Kjo mund të ndihmojë në ndërtimin e vetëvlerësimit dhe rritjen e besimit tek fëmija juaj. Kjo do t’i mbajë ata të motivuar, fëmija juaj do të ndihet i dashur dhe i mbështetur.

Duke i ndihmuar ata të jenë më të organizuar

Oraret e përditshme dhe presioni i performancës mund të çojnë në shumë stres dhe ankth për fëmijët. Ndihmojini ata të bëhen më të organizuar duke ndjekur rutinat e përditshme dhe duke shmangur një mënyrë jetese të ulur.

Sigurimi i një mjedisi mbështetës dhe të dashur për fëmijët për t’u shprehur mund të bëjë mrekulli. Është e nevojshme të normalizohen bisedat për shëndetin mendor në shkolla, mes mësuesve, prindërve dhe grupeve sociale. Është e rëndësishme që ne si prindër të vendosim shëndetin mendor për fëmijët si prioritetin tonë kryesor dhe t’u ofrojmë atyre fuqinë për të jetuar një jetë më të lumtur dhe më të plotë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat