Pesë objektet që nuk duhen pasur në dhomë sepse ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit

Këshilla mjekësore

Pesë objektet që nuk duhen pasur në dhomë sepse ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit

Më: 27 janar 2023 Në ora: 16:50
Foto ilustrim

Nëse keni probleme të shpeshta me gjumin dhe e keni të vështirë të bini në gjumë, duhet t’i hiqni këto sende nga dhoma juaj e gjumit, pasi ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit. Le të shohim më mirë se çfarë është.

1.Ushqimi

Prania e ushqimit në dhomën e dikujt, përveçse johigjienike, nuk nxit gjumin. Kjo sepse ndihmon në stimulimin e vazhdueshëm të trurit duke e penguar atë të hyjë në fazën e pushimit. Edhe ngrënia e një vakti veçanërisht të madh para se të shkoni në shtrat nuk është ideale për të fjetur shpejt. Në fakt, procesi i tretjes në këtë rast do të ketë një kohëzgjatje më të gjatë duke e bërë subjektin më pak të prirur për të fjetur.

2.Dritaret

Një tjetër faktor që mund të ndikojë në cilësinë e gjumit është prania e dritareve me perde të rënda ose grila. Në fakt, për të fjetur të qetë është e rëndësishme të parandaloni hyrjen e rrezeve të dritës në dhomë dhe për ta bërë këtë ju këshillojmë të mbyllni mirë dritaret ose të përdorni perde të errëta.

3.Pajisjet elektronike

Të gjitha pajisjet elektronike të përdorura zakonisht, si televizori, kompjuteri apo telefoni celular kanë një ndikim negativ në cilësinë e gjumit. Në fakt, drita e emetuar nga desktopi dhe tingulli i prodhuar nga celulari mund të gjenerojnë pagjumësi dhe për rrjedhojë të ndryshojnë orët e gjumit. Edhe kalimi i kohës para gjumit me këto pajisje nuk rekomandohet sepse dritat blu të emetuara nga ekrani ndikojnë në aktivitetin e trurit tonë, duke e mbajtur atë aktiv edhe kur duam të pushojmë.

4.Dysheku dhe jastëku

Nëse dysheku dhe jastëkët në shtratin tuaj janë mjaft të vjetër, ato mund të shkaktojnë gjumë të dobët. Në këtë rast këshilla jonë është që të ndërroni dyshekun dhe ta zëvendësoni me atë që i përshtatet nevojave tuaja, si dhe për jastëkët.

5.Rrëmuja

Edhe rrëmuja mund të ndikojë në cilësinë e pushimit, sepse çon në probleme mendore që ju pengojnë të bini në gjumë. Pra, nëse keni një dhomë mjaft të çrregullt provoni ta rregulloni pak dhe do të shihni se si gjumi do të jetë më i qetë dhe i pakujdesshëm.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat