4 lëngje perimesh që do t’ju ndihmojnë të keni një trup të shëndetshëm

Këshilla mjekësore

4 lëngje perimesh që do t’ju ndihmojnë të keni një trup të shëndetshëm

Më: 16 maj 2023 Në ora: 08:21
Foto ilustrim

Trupi i njeriut kërkon sasinë e duhur të lëndëve ushqyese dhe vitaminave për ta mbajtur atë të shëndetshëm dhe në formë. Këtu janë katër lëngje perimesh që janë të dobishme për shëndetin:

Lëngu i panxharit: Përmban shumë lëndë ushqyese të dobishme, duke përfshirë hekur, kalium, magnez, bakër, zink, vitamina dhe minerale, dhe konsiderohet i dobishëm për shëndetin. Është zbuluar se pirja e lëngut të panxharit çdo ditë, e mban zemrën të shëndetshme, rrit qëndrueshmërinë dhe forcon sistemin imunitar. Lëngu i panxharit konsumohet edhe për të ulur peshën.

Lëngu i karotës: Lëngu i karotës konsiderohet i dobishëm për shëndetin pasi përmban shumë lëndë ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë proteinat, vitaminat, fibrat dhe kaliumin. Lëngu i karotës është gjithashtu i pasur me antioksidantë dhe konsumimi i rregullt i tij ka qenë një faktor i rëndësishëm në rritjen e imunitetit. Është zbuluar se përmirëson shikimin dhe njerëzit që vuajnë nga obeziteti mund ta përdorin edhe për të humbur peshë.

Lëngu i domates: Lëngu i domates ka lëndë ushqyese të rëndësishme si vitamina A, kompleksi B, vitamina K, magnez, hekur, fosfor dhe fibra. Këto lëndë ushqyese e mbajnë trupin në formë dhe të shëndetshëm. Konsumimi i rregullt i lëngut të domates rrit energjinë dhe është i dobishëm për njerëzit që vuajnë nga kapsllëku. Gjithashtu ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut.

Lëngu i brokolit: Lëngu i brokolit ka shumë lëndë ushqyese, duke përfshirë karbohidratet, kalcium, magnez, bakër, fosfor, kalium, hekur, zink, beta-karotinë dhe vitaminë A. Konsumimi i rregullt i lëngut forcon sistemin tretës, rrit imunitetin dhe redukton kolesterolin e keq, duke mbajtur një nivel të mirë të hemoglobinës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat