Zbulohet pija që ndihmon në humbjen e peshës

Këshilla mjekësore

Zbulohet pija që ndihmon në humbjen e peshës

Më: 1 shtator 2023 Në ora: 00:00
Foto ilustrim

Eksperti i dietës Dr. Michael Mosley, ka zbuluar një pije që ndihmon në frenimin e dëshirave për të nxitur humbjen e peshës.

Megjithëse ai ka mbështetur plane të ndryshme të ngrënies që ndihmojnë në këtë pjesë, kohët e fundit ai ka qenë një përkrahës i madh i një metode tjetër,  që nuk përfshin shkurtimin e kalorive ose kujdesin mbi atë çfarë konsumoni, shkruan The Sun.

Dr. Mosley, është një ndjekës i të ngrënit me kohë të kufizuar, që përfshin ngushtimin e ngrënies dhe agjërimin në mes.  Kohëzgjatja e kohës që agjëroni mund të ndryshojë, për shembull metoda 12:12 mund të jetë midis orës 08:00 e mëngjesit dhe 20:00 e mbrëmjes, si të agjëroni pjesën tjetër të ditës.

Vetë Dr. Mosley preferon metodën 14:10, e cila përfshin një 10-orësh të ngrënies, e ndjekur nga 14 orë pa ushqim.

Hulumtimet, tregojnë se ushqimi me kohë të kufizuar mund të ulë presionin e gjakut, të përmirësojë gjumin tuaj, të ndihmojë në humbjen e peshës dhe madje të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit, sipas Dr. Mosley.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat