Qepa që lufton tuberkulozin - Bota Sot
Qepa që lufton tuberkulozin

Këshilla mjekësore

E premte, 16 nëntor 2018

Qepa që lufton tuberkulozin

Më: 22 janar 2018 Në ora: 14:10
Ilustrim

Një lloj i qepës mund të ndihmojë luftimin e rezistencës ndaj antibiotikëve në raste të tuberkulozit, është bërë e ditur në një studim të realizuar së fundmi.

Hulumtuesit besojnë se të mirat antibakteriale të nxjerra nga qepa persiane rrisin efektin e antibiotikëve ekzistues.

Ata kanë deklaruar që kjo mund të ndryshojë efektin e ilaçit rezistent në rastet e tuberkulozit, që infektoi 490,000 persona në vitin 2016.

Megjithatë ekspertët janë shprehur që ende janë duke u zhvilluar testime klinike, e që janë në fazat e hershme dhe ka nevojë për punë të mëtutjeshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test