Sytë e skuqur ndikojnë në artritin reumatik - Bota Sot
Sytë e skuqur ndikojnë në artritin reumatik

Këshilla mjekësore

E diel, 21 tetor 2018

Sytë e skuqur ndikojnë në artritin reumatik

Më: 29 janar 2018 Në ora: 14:46
Ilustrim

Shenjat e artritit reumatik përfshijnë dhimbje në nyja dhe inflamacion, por gjendja e syrit mund të shenjë e pazakontë e sistemit imunitar.

Sytë e thatë dhe të skuqur mund të jenë shenjë e artritit reumatik.

Një e katërta e pacientëve të prekur nga artriti reumatik raportojnë se kanë sytë e skuqur, sipas mjekut Ernie Bowling.

Ajo shkaktohet nga abnormaliteti në lot, që rezulton nga inflamacioni i artritit reumatik.

Kjo redukton sasinë e sekretimit të lëngut për të qëndruar në sy.

Simptomat e syve të thatë janë të zakonshëm në fund të ditës, sipas faqes për medicinë Healthline.

Sytë e skuqur mund të jenë rezultat edhe i thatësirës ose inflamacionit si pjesë e syrit.

Scleritis është termi mjekësor për artritin reumatik që ndërlidhet me sytë e skuqur dhe po ashtu mund të shkaktojë reduktim në të parë, sensitivitet ndaj dritës dhe dhimbje në sy.

Nëse keni sytë e thatë ose të skuqur, kjo nuk do të thotë se është gjendje e artritit reumatik.

Por, nëse vuani nga dhimbja e nyjave, humbja e peshës, ju mund të vuani nga gjendja e sistemit imun.

Nëse keni artrit, sy të thatë ose të skuqur, duhet menjëherë të kontaktoni mjekun tuaj të përgjithshëm.

Simptomat mund të dëmtojnë kornenë e syrit  dhe potencialisht të çojë në verbëri.

Diagnoza e hershme është çelës për trajtim. Pikat për sy mund të ndihmojnë në uljen e thatësirës, skuqjes dhe dhimbjeve.

Artriti reumatik prek rreth 400.000 njerëz në Britani të Madhe, sipas NHS.

Ajo shkaktohet kur sistemi imunitar i trupit sulmon qelizat e nyjave në mënyrë aksidentale.

Nuk ka kurë për artritin reumatik, por trajtimi mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test