Pija që zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër - Bota Sot
Pija që zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër

Këshilla mjekësore

E mërkurë, 17 tetor 2018

Pija që zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër

Më: 4 shkurt 2018 Në ora: 17:20
Ilustrim

Hulumtimi i fundit zbuloi disa gjëra shumë interesante rreth pijeve të preferuara.

Konsumi i përditshëm i pijeve kakao zvogëlon ngurtësinë arteriale te gratë në post-menopauzë dhe rrezikun e sulmit në zemër, tregon hulumtimi i fundit japonez.

Në këtë studim morën pjesë 26 gra në post-menopauzë. Rezultatet treguan se subjektet kishin një reduktim të ndjeshëm në frekuencën valunga, që do të thotë se ngurtësia e arterieve qendrore dhe periferike është zvogëluar.

Është treguar se sasia e pijeve të kakaos është shumë më e rëndësishme sesa frekuenca e konsumit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test