Nëse keni diabet, ju mund të merreni me këto sporte - Bota Sot
Nëse keni diabet, ju mund të merreni me këto sporte

Këshilla mjekësore

E mërkurë, 21 nëntor 2018

Nëse keni diabet, ju mund të merreni me këto sporte

Më: 4 shkurt 2018 Në ora: 20:28
Ilustrim

Sëmundja e sheqerit nuk duhet të jetë një pengesë për sportet aktive dhe stërvitjen, dhe provat për këtë janë se një numër i madh i sportistëve me diabet arrijnë rezultate të mira sportive.

Nevojitet shumë vetë-disiplinë për të shmangur rreziqet e mundshme dhe gjëja më e rëndësishme që një sportist me diabet duhet të përkujdeset është niveli i ulët i sheqerit.

Me ushqyerjen e duhur dhe kontrollin e rreptë të sheqerit ju mund të merreni me çdo sport, dhe kjo është shumë e suksesshme.

Vozitja e biçikletës

Vozitja me veturë

Basketbolli

Futbolli

Alpinizmi dhe ecja

Golfi

Vrapimi

Skijimi

Hokeji

Noti

Tenisi

Triatloni

Sportet ekstreme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test