Shkenca: Çaji i nxehtë ka disa efekte negative - Bota Sot
Shkenca: Çaji i nxehtë ka disa efekte negative

Këshilla mjekësore

E premte, 19 tetor 2018

Shkenca: Çaji i nxehtë ka disa efekte negative

Më: 6 shkurt 2018 Në ora: 09:13
Ilustrim

Pirja e çajit të nxehtë mund të rrisë rrezikun e kancerit esofageal, veçanërisht nëse jeni një përdorues i shpeshtë i pijeve alkoolike, një studim i ri ka gjetur.

Megjithatë edhe ata që nuk prekin alkoolin ose cigaret duket se kanë një rrezik më të lartë, paralajmërojnë studiuesit, derisa theksuan se nevojiten më shumë teste për të vlerësuar se sa e dëmshme mund të jetë.

Studimi i ri i bërë nga shkencëtarët në Kinë gjeti se pirja e çajit të nxehtë mbi 65C (149F) ishte shoqëruar me një rrezik pesëfish më të madh për kancerin esofageal kur u kombinua me pirjen e tepërt ose pirjen e duhanit.

Shkencëtarët kinezë thanë se lidhja ishte ‘biologjikisht e besueshme’ pasi lëndimi termik i shkaktuar nga çaji i nxehtë në rreshtin e gulletit dëmtonte aftësinë e tij për të vepruar si pengesë ndaj toksinave të dëmshme nga alkooli dhe pirja e duhanit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test