Kujdes çfarë hani/ Këto ushqime mund tu marrin jetën - Bota Sot
Kujdes çfarë hani/ Këto ushqime mund tu marrin jetën

Këshilla mjekësore

Kujdes çfarë hani/ Këto ushqime mund tu marrin jetën

Më: 12 mars 2018 Në ora: 18:33
Foto Ilustrim

Mishi derrit është një nga më të vlerësuarat për cilësi të butë dhe shije të rafinuar, por kohët e fundit hulumtimi ka kuptuar se mishi i derrit që konsumojmë në baza ditore mund të permbaje mikroorganizma shumë të rrezikshëm që prodhojnë sëmundje gastrointestinale të cilat zakonisht paraqiten me ethe, të vjella dhe diarre.

Në shumë raste kur mishi i derrit ishte analizuar, u zbulua një substancë e quajtur ractopamine, një ilaç i përdorur për rritjen e derrave në veçanti persa i përket masës së muskujve dhe gjithashtu për të zvogëluar prodhimin e yndyrës.

Kjo substancë gjendet gjithashtu në ilaçe që përdoren për trajtimin e astmës dhe në të vërtetë, prodhuesit e këtij ilaçi duhet të përfshijnë brenda efekteve të pafavorshme shtim në peshë, përveç dhimbjes se kokes, probleme te zemrës, pagjumësi dhe tronditje.

Por nëse mendoni se ky është një lajm i keq, ka edhe me keq, derri gjithashtu ka një tjetër surprizë për të na dhënë, kur mishi gatuhet ai lehtesisht mund të kontaminohet nga parazitë që pastaj i transmetohen njerëzve. KUJDES cfare hani!

Këto parazite ose mikroorganizma shumë të dëmshme mund të provokojnë infeksione të pranishme me ethe, te dridhura, djersitje, dhimbje koke dhe keqtrajtim të përgjithshëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test