Shenjat e mpiksjes së gjakut që nuk duhet injoruar - Bota Sot
Shenjat e mpiksjes së gjakut që nuk duhet injoruar

Këshilla mjekësore

Shenjat e mpiksjes së gjakut që nuk duhet injoruar

Më: 13 mars 2018 Në ora: 16:45
Foto Ilustrim

Çrregullimet e mpiksjes së gjakut, që në gjuhën mjekësore njihen si “hemofili” zakonisht nuk bëjnë ndonjë dëm për shëndetin tuaj pasi ato mbrojnë trupin tuaj nga gjakderdhja.

Megjithatë, kur grumbujt e gjakut shfaqen në venat tuaja, ato mund të jenë jashtëzakonisht të rrezikshme.

Lloji i rrezikshëm i mpiksjes quhet trombozë e thellë e venave (DVT) dhe mund të shkaktojë bllokim në qarkullimin tuaj të gjakut.

Gjithashtu mund të ketë pasoja shumë serioze nëse një mpiksje gjaku largohet nga vendi i shfaqjes së saj dhe arrin mushkëritë ose zemrën tuaj.

Shikoni disa nga shenjat më të spikatura që duhet t’i keni parasysh:

Dridhje në zemër 

Nxënie të frymës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test