Ja pse duhet të hani shumë fasule - Bota Sot
Ja pse duhet të hani shumë fasule

Këshilla mjekësore

Ja pse duhet të hani shumë fasule

Më: 5 gusht 2018 Në ora: 16:09
Fasulet

Fasulet mund të konsiderohen pa frike të ushqyeshme dhe të shëndetshme.

Fasulet janë bishtajore dhe e kanë origjinën  në Lindjen e Mesme, por u përhapën shumë shpejt në Indi, në vendet e Mesdheut dhe në Amerikë. Ato janë të verdha dhe kafe në pamje afërsisht si bizelet e thata. Ato konsumohen të ziera ose të skuqura. Kanë vlerë të lartë kaloriike dhe janë shumë të pasura me ushqyes.

Gjithashtu përmbajnë nivele të larta të proteinave, janë shumë shpesh vakt në kuzhinën vegjetariane, sepse janë zëvendësim i shkëlqyer për mishin dhe peshkun. Fasulet janë burim i shkëlqyer i proteinave dhe hekurit. Kalciumi dhe kaliumi në fasule është shumë  i lartë se sa në spinaq dhe lakër.

Fasulet përmbajnë një përqindje të lartë të fosforit, 20 herë më shumë se peshku, i cili është i njohur për sasi të lartë të fosforit. Treten lehtë dhe ndihmojnë me problemet e sistemit tretës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...