Jeni me grip? Duhet të dini se cilat janë ushqimet që nuk duhet të hani - Bota Sot
Jeni me grip? Duhet të dini se cilat janë ushqimet që nuk duhet të hani

Këshilla mjekësore

E diel, 21 tetor 2018

Jeni me grip? Duhet të dini se cilat janë ushqimet që nuk duhet të hani

Më: 7 tetor 2018 Në ora: 21:41
Foto ilustrim

Keni menduar ndonjëherë për ushqimet që ju bëjnë të përkeqësoheni kur sëmureni? Shmangni këto që janë përmendur më poshtë:

Karamelet dhe ëmbëlsirat: Sheqeri dobëson rruzat e bardha të gjakur të cilat janë çelsi për luftimin e infeksioneve. Mos I konsumoni ato dhe gjithashtu lëngjet që përmbajnë sheqer deri sat ë ndiheni më mirë.

Karbohidratet: Nqs doni të hani pasta, bukë apo karbohidrate të tjera mendohuni mirë pasi ato treten duke u kthyer në sheqer dhe arsyen sapoe thamë më sipër.

Alkoli: ndikon drejtpërdrejtë në dehidratim. Të jëni I pa hidratuar kur jeni sëmurë ndikon në dhimbje më të madhe në trupind he kockat tuaja

Ushqimi djegës: Mund t’ju ndihmojë për të pastruar hundët e bllokuara. Por mos e përdorni kur keni të përziera sepse vetëm do të përkeqësojë gjëndjen.

Fast Food: Ushqimi yndyror mund të shkaktojë inflamacion, duke shtypur sistemin imunitar. Ata gjithashtu mund të jenë më të vështirë për t’u tretur se karbohidratet dhe proteinat, kështu që mundohuni t’I shmangni nqs keni përzierje ose dhimbje barku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test