Si të largojmë ujin e tepërt nga organizmi - Bota Sot
Si të largojmë ujin e tepërt nga organizmi

Këshilla mjekësore

E diel, 21 tetor 2018

Si të largojmë ujin e tepërt nga organizmi

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 19:11
Foto ilustrim

Uji i mundëson trupit tonë këmbim më të mirë të materieve, përmirëson tretjen, eliminon toksina, ndihmon memorien dhe siguron punë të shëndetshme të muskujve.

Por, konsumi i tepërt ul pjesëmarrjen e kripës në organizëm, gjë që mund të shkaktojë hiponaterminë e njohur si çrregullim i elektroliteve që mund të shkaktojë vjellje, shtangie muskujsh dhe nevojën për infuzion.

Prevention.com sjell mënyrat më të sigurta për largimin e ujit të tepërt nga trupi.

-Merrni më pak kripë

-Kufizoni marrjen e karbohidrateve

-Merrni magnez

-Shtoni burime shtesë të kaliumit në dietë

-Bëni më shumë lëvizje

-Rritja e intensitetit të trajnimit

-Jini të durueshëm, por nëse nuk ka rezultat, kërkoni ndihmë

Ndryshe, mbajtja e ujit të tepërt në trup shpesh lidhet me presionin e gjakut, ilaçet dhe probleme të tjera shëndetësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test