Ju mund ta përmirësoni metabolizmin vetëm duke bërë këtë ushtrim - Bota Sot
Ju mund ta përmirësoni metabolizmin vetëm duke bërë këtë ushtrim

Këshilla mjekësore

Ju mund ta përmirësoni metabolizmin vetëm duke bërë këtë ushtrim

Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 22:17
Ilustrim

Një studim i ri nga UT Southwestern Medical Center tregon se neuronet në minj ndikojnë metabolizmin janë aktivë deri në dy ditë pas një stërvitje të vetme.

Hulumtimi ofron një pasqyrë të re në rolin potencial të trurit në ushtrime fizike dhe – në afat më të gjatë – mund të sigurojë një objektiv për zhvillimin e terapive që përmirësojnë metabolizmin.

Studimi gjeti se një stërvitje e vetme, çfarëdo qoftë, mund të nxisë aktivitetin e neuroneve në më shumë se dy ditë.

“Ky hulumtim nuk dedikohet vetëm për përmirësimin e aftësisë,” tha Dr. Williams, udhëheqës i studimit.

“Studimi ofron një kuptim më të mirë të lidhjeve nervore me ushtrimin, e cila mund të ndihmojë potencialisht një numër gjendjesh shëndetësore”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...