Dhjetë komuna të Kosovës përfitojnë grant në vlerë 1.2 milion euro - Bota Sot
Dhjetë komuna të Kosovës përfitojnë grant në vlerë 1.2 milion euro

Kosova

Dhjetë komuna të Kosovës përfitojnë grant në vlerë 1.2 milion euro

Më: 10 janar 2019 Në ora: 18:34
Ilustrim

Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, sot së bashku me organizatën “Let’s Do It Kosova”, kanë ndarë grantin prej 1.2 milion euro për komunat fituese të aksionit “Ta pastrojmë Kosovën”, i cili kishte zgjatur tre muaj.

Përfitues të këtij granti kanë qenë dhjetë komuna të Kosovë ku me nga 150 mijë euro janë shpërblyer Ferizaj, Gjakova, Kamenica dhe Vushtrria, ndërsa me nga 100 mijë euro Drenasi, Gjilani, Prishtina, Obiliqi, Suhareka dhe Vitia.

Në konferencën përmbyllëse të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”, u ndanë kontejner dhe shporta për komunat: Junik, Han Elezit, Podujevë, Istog, Skenderaj, Malishevë, Pejë, Rahovec, Lipjan, Shtime, Deçan, Prizren e Mitrovicë.

Gjatë kësaj ceremonie, ministri Matoshi tha se fushata “Ta pastrojmë Kosovën” ka qenë ndër fushatat më të suksesshme për pastrimin e mjedisit.

Ndryshe, gjatë kësaj fushate të pastrimit janë larguar mbi 900 deponi ilegale të mbeturinave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...