Kafsha e rrallë fotografohet mbi liqenin e Badovcit - Bota Sot
Kafsha e rrallë fotografohet mbi liqenin e Badovcit

Kosova

Kafsha e rrallë fotografohet mbi liqenin e Badovcit

Më: 19 janar 2019 Në ora: 15:50
Vidra është fotografuar sot në liqenin e ngrirë të Badovcit

Një kafshë e rrallë është fotografuar në Liqenin e Badovcit. Vidra është fotografuar sot në liqenin e ngrirë të Badovcit, nga fotografi Fitim Sopjani.

Sopjani thotë se ka qëndruar 2 orë e 30 minuta, duke pritur që ajo të shfaqet mbi akull. 

Ajo mund të shihet edhe duke gëlltitur një peshk, i cili është ushqimi i saj i preferuar. Pamjet në vijim do të ju mahnisin me bukurinë e kësaj kafshe.

Image

Vidrat  kanë trupa të gjata, të pakta dhe gjymtyra relativisht të shkurtra.

Karakteristikat e tyre më të mrekullueshme anatomike janë këmbët e fuqishme me rrip të përdorur për të notuar, dhe aftësitë e tyre të vulës që mbajnë frymë nënujore.

Image

Shumica kanë kthetra të mprehta në këmbët e tyre dhe të gjithë përveç vidrës së detit kanë bisht të gjatë, muskulor. 

Image

Disa lloje vidrash jetojnë në ujëra të ftohtë dhe kanë norma të larta metabolike për t'i mbajtur ata të ngrohtë. Lektorët evropianë duhet të hanë 15% të peshës së tyre të trupit çdo ditë, dhe vidrat e detit 20 deri 25%, varësisht nga temperatura. Në ujë të ngrohtë si 10 ° C (50 ° F), një vidër duhet të kapë 100 g peshk në orë për të mbijetuar. Shumica e llojeve kërkojnë tre deri në pesë orë çdo ditë dhe nënat pleqsh deri në tetë orë çdo ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...