Në komunën e  Vitisë 20 shkolla përfituese të projektit ambiental të “Let’s do it Kosova” - Bota Sot
Në komunën e  Vitisë 20 shkolla përfituese të projektit ambiental të “Let’s do it Kosova”

Kosova

Në komunën e  Vitisë 20 shkolla përfituese të projektit ambiental të “Let’s do it Kosova”

Nga: Aziz Zuka Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 15:36
Pamje nga nenshkrimi I marrveshjes se bashkpunimit sot në Viti

Komuna e Vitisë dhe Let’s do it Kosova, kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi, për zhvillim të shumë aktiviteteve , të cilat kanë për qëllim mbrojtjen dhe përmirësimin e mjedisit jetësor, si dhe sensibilizimin e shoqërisë sonë, për çështje mjedisore.

Kjo marrëveshje parasheh bashkëpunimin që çështja ambientale të institucionalizohet edhe në institucionet edukativo arsimore, nëpërmjet programeve trajnuese për nxënës, si hap fillestar.

 Në vazhdën e këtij bashkëpunimi, do të përfshihen 20 shkolla të komunës së Vitisë. Let’s do it Kosova,është duke zhvilluar produktin e trajnimeve për nxënës të shkollave fillore, të mesme të ulëta me titull: “Ngritja e kapaciteteve të nxënësve në fushën e mjedisit jetësor dhe rivitalizimin e hapësirave shkollore”.

Me rastin e nënshkrimit të këtij memorandumi me përfaqësuesit e “Let’s do it Kosova”, kryetari Sokol Haliti, ka theksuar se ne si Institucione kemi qenë në vazhdimësi të angazhuar sa i përket çështjeve ambientale e mjedisore, e gjithashtu edhe në krijimin e hapësirave gjelbëruese në komunën e Vitisë.

Në këtë takim, ishin të pranishëm edhe drejtoresha e Arsimit Fatbardha Emini, drejtori I Shërbimeve Publike Nexhmedin Jakupi , si dhe ai I Urbanizimit, planifikimit dhe mbrojtjes së mjedisit, Ajet Sallahu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...