SBAShK nuk zmbrapset, nuk i kompenson orët e humbura gjatë grevave - Bota Sot
SBAShK nuk zmbrapset, nuk i kompenson orët e humbura gjatë grevave

Kosova

SBAShK nuk zmbrapset, nuk i kompenson orët e humbura gjatë grevave

Më: 21 mars 2019 Në ora: 11:24
Ilustrim

Përkundër afatit të dhënë nga ministri i Arsimit, Shyqyri Bytyqi, që SBAShK-u të reflektojë për të kompensuar orët e humbura gjatë grevës, kjo sindikatë vazhdon të refuzojë një gjë të tillë.

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë për KosovaPress se nuk do të ndërrojnë qëndrimin e tyre derisa Gjykata Themelore në Prishtinë të marrë vendimin për padinë që i kanë bërë ministrit Bytyqi.

"SBASHK-u ka qëndrim që moti nga Këshilli drejtues që orët e humbura në grevë nuk kompensohen derisa Gjykata Themelore në Prishtinë vendosë lidhur me padinë që i kemi bërë ministrit Bytyqi. As pranveror, as ditëve tjera", ka thënë ai.

Ai thotë se një gjë të tillë nuk ua obligon as ligji. "Ligji i grevave nuk na obligon për t'i mbajtur orët dhe konsiderojmë se kësaj here orët nuk do të kompensohen", ka shtuar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...