Në Skenderaj nga sot hiqen shpenzimet e varrimit për qytetarët - Bota Sot
Në Skenderaj nga sot hiqen shpenzimet e varrimit për qytetarët

Kosova

Në Skenderaj nga sot hiqen shpenzimet e varrimit për qytetarët

Më: 21 mars 2019 Në ora: 12:08
Skenderaj

Nga sot, në Komunën e Skenderajt qytetarët e kësaj komune nuk do të paguajnë për shpenzimet në rast të vdekjeve, raporton Gazeta Express.

Lajmin e ka bërë të ditur, kryetari i Skenderajt, Bekim Jasharai, nëpërmjet një postimi në llogarinë e tij në Facebook.

“Të nderuar qytetarë të Skenderajt, Jam tejet i lumtur që t’ua kumtoj lajmin që për herë të parë po fillon e realizimi i projektit më përfitues i mundshëm për qytetarët tanë. 

Nga sot, secila familje që do të ketë rast vdekjeje, përveç dhembjes, nuk do të ketë edhe barrën e organizimit të varrimit në aspektin teknik, si dhe shpenzimet financiare për varrim. 

Me një planifikim të mirë të buxhetit, kemi siguruar mjetet financiare për t’i mbuluar shpenzimet e domosdoshme, e që për raste të caktuara janë edhe të papërballueshme”, ka shkruar  Jashari. 

Ky propozim i kryetari Jashari ka marrë mbështetjen e anëtarëve të Komitetit për Politikë e Financa, të cilët i kanë rekomanduar Kuvendit për miratim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...