Vesekovci i Vushtrrisë, fshati që i kanë mbetur vetëm dy familje - Bota Sot
Vesekovci i Vushtrrisë, fshati që i kanë mbetur vetëm dy familje

Kosova

Vesekovci i Vushtrrisë, fshati që i kanë mbetur vetëm dy familje

Më: 22 mars 2019 Në ora: 20:52
I vetmi që endej fshatit ishte Naser Parduzi, dikur banor i këtij fshati.

Rreth njëzet kilometra larg Vushtrrisë në pjesën veriore të saj, gjendet fshati Vesekovc.

Ky vend malor ka mbetur vetëm me dy familje. Madje as ata nuk mund t’i gjesh andej pari.

I vetmi që endej fshatit ishte Naser Parduzi, dikur banor i këtij fshati.

Ndonëse nuk jeton më në vendlindjen e tij, ai ka thënë se vjen shpesh për ta ushqyer dashurinë që ka për të.

“Kemi jetuar në këtë fshat deri nga viti 1990. Jemi shpërngulur dhe kemi shkuar në Gjermani ku edhe sot jetojmë. Kur kemi kohë vijmë e vizitojmë fshatin dhe punojmë pak. Më herët fshati ka pasur 25 shtëpi, sot ka vetëm dy të banueshme”, tha për RTV Dukagjinin, Naser Parduzi.

Naser Parduzi, ishte 25 vjeçar kur ishte shpërngulur nga ky fshat, por jo edhe për ta harruar.

Sot, në kopshtin e tij gjenden afro 300 pemë për të cilat kujdeset, sa herë që vjen në pushime.

“Është vend shumë i mirë për pemëtari dhe blegtori kush ka mundësi, por sot është braktisur”, tregon më tej Naser Perduzi.

Ky fshat malor, kishte afro 25 shtëpi, ndërkaq sot ka mbet me vetëm dy familje.

Naser Parduzi tregon për vështirësitë e të jetuarit në këtë vend.

“Kanë mbetur vetëm dy shtëpi dhe ato merren me blegtori. Ajri ka qenë i mirë por nuk ka pasur rrugë. Rryma ka ardhur shumë vonë. Kur erdhi rruga dhe rryma fshati u braktisë”, tregon ish-banori i fshatit Naser Parduzi.

Naser Parduzi ka thënë se shpesh vjen që të heq mallin e vendlindjes vetëm duke soditur natyrën, dhe duke ndjerë ajrin e pastër të fshatit Vesekovc.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...