Lansohet fushata kundër dhunës ndaj fëmijëve - Bota Sot
Lansohet fushata kundër dhunës ndaj fëmijëve

Kosova

Lansohet fushata kundër dhunës ndaj fëmijëve

Më: 25 mars 2019 Në ora: 11:47
Komisioni për të Drejtat e Njeriut

Komisioni për të Drejtat e Njeriut në bashkëpunim me organizatat “Save the Children” dhe “Syri i Vizionit” kanë lansuar fushatën e ndalimit të ndëshkimit trupor dhe dhunës ndaj fëmijëve.

Në këtë fushatë mori pjesë edhe kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli, i cili tha se për shoqërinë kosovare ka rëndësi mënyra e trajtimit të fëmijëve.

“Kuvendi gjithmonë ka përkrahur OJQ-të në vazhdimësi. Fëmijët janë vetë e ardhmja jonë dhe produkti, të cilin do ta kemi edhe në zhvillimin e shtetit tonë”.

Image

Ndërkaq, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka thënë se kanë përgjegjësi morale dhe ligjore që fëmijëve t’u garantohen të drejtat e tyre, si dhe të mos u shfaqin dhunë që mund të ndikojë në zhvillimin e tyre.

“Ndëshkimi trupor është një formë e dhunës që fatkeqësisht një numër i fëmijëve janë viktimë e kësaj dhune edhe tek ne në Kosovë edhe në botë. Si pasojë e dhunës disa fëmijë vdesin dhe disa mbesin me pasoja fizike.

Ai tha se duhet ndryshime për parandalimin e kësaj dhune sepse pasojat tek fëmijët mund të jenë të rënda.

Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Duda Balje, tha se janë duke punuar për përgatitjen e projektligjit për fëmijët për ta dorëzuar në Kuvend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...