Bytyqi: MAShT do të jetë përgjegjëse për krijimin e politikave në pavarësimin e plotë të funksionimit të AKA - Bota Sot
Bytyqi: MAShT do të jetë përgjegjëse për krijimin e politikave në pavarësimin e plotë të funksionimit të AKA

Kosova

Bytyqi: MAShT do të jetë përgjegjëse për krijimin e politikave në pavarësimin e plotë të funksionimit të AKA

Nga: Z.B Më: 26 mars 2019 Në ora: 15:27
Shyqri Bytyqi

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi, foli edhe për një të arritur nga ministria që ai drejton, ai thotë se se tashmë funksionon kijimi I kornizës ligjore me qëllim qe të sigurohet pavarësia e plotë e funksionimit të Agjencisë së Kosovës për Akreditim, përcjell “Bota sot”.

Bytyqi përmes një postimi në Facebook ka shkruar se, Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, do të jetë përgjegjëse për krijimin e politikave në pavarësimin e plotë të funksionimit të Agjencionit Kosovar të Akreditimi

Postimi i plotë:

Edhe një lajm i mirë në funksion të krijimit të kornizës ligjore specifike me qëllim që të sigurohet pavarësia e plotë e funksionimit të Agjencisë së Kosovës për Akreditim është miratimi sot në mbledhje të Qeverisë, i konceptdokumentit për AKA-në.

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë duke pasur parasysh rëndësinë e këtij konceptdokumenti i cili është i përfshirë në planin e punës se MASHT për vitin 2019 dhe PSAK-un, e vlerëson si moment tejet pozitiv miratimin e këtij konceptdokumenti, që gjithashtu edhe programi i Qeverisë së Republikës së Kosovës, e trajton me prioritet të lartë.

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, do të jetë përgjegjëse për krijimin e politikave në pavarësimin e plotë të funksionimit të Agjencionit Kosovar të Akreditimi dhe do të kujdeset që kjo fushë të rregullohet në përputhje të plotë me standardet ndërkombëtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...