Haradinaj: Sali Çekaj e bënë edhe më të veçantë betejën e Koshares - Bota Sot
Haradinaj: Sali Çekaj e bënë edhe më të veçantë betejën e Koshares

Kosova

Haradinaj: Sali Çekaj e bënë edhe më të veçantë betejën e Koshares

Më: 19 prill 2019 Në ora: 15:04
Ramush Haradinaj

Në ditën e Veteranëve të Koshares, dhe rënies së heroit Sali Çekaj, në Prishtinë është mbajtur akademi përkujtimore.

U vlerësua se rendësia e Epopesë së Koshares është historike. Madje u cilëua si një nga momentet vendimtare të rrugës për liri dhe se rënia heroike e Sali Çekajt e bën edhe më të veçantë luftën e Koshares.

Djali i heroit, Sali Çekaj,  Hyseni  thotë se në familjen e tyre 19 prilli është ditë mërzie. Ai ka shprehur skeptizicizmin nëse amaneti i të rënëve për liri 20 vjet pas përfundimit të luftës është duke shkuar në vend.

Çekaj: A thua si kishte për të vlerësuar Kosovën e sotit pas 20 viteve?

“A thua si kishte për të vlerësuar Kosovën e sotit pas 20 viteve. Fati i keq nuk ja mundësoi  t’i kryej synimet e tij për këtë vend, dhe rrugëtimi i tij përfundoi tepër herët. Por, ne a ishim në gjendje që ta vazhdojmë rrugën e tij dhe të bashkëluftëtarëve e tij që ta çojmë në vend amanetin e tyre? Kësaj pyetje nuk mund t’i përgjigjem unë. Por, mendoj që secili prej nesh duhet të ketë detyrim ditor t’ia shtroj vetës. Vetëm një e di, për ne si familjar dita e 19 prillit fillon çdo vit me mërzi, me kujtime, me rikujtime”, tha ai.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...