Eksperti i meteorologjisë tregon nëse reshjet do sjellin vërshime në Kosovë - Bota Sot
Eksperti i meteorologjisë tregon nëse reshjet do sjellin vërshime në Kosovë

Kosova

Eksperti i meteorologjisë tregon nëse reshjet do sjellin vërshime në Kosovë

Më: 15 maj 2019 Në ora: 09:49
Ilustrim

Era dhe reshjet e shiut të cilat janë të pranishme këto ditë në Kosovë, kanë shkaktuar frikë se mund të ketë vërshime në vend.

Eksperti i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj ka thënë se me këtë sasi të reshjeve nuk mund të ketë vërshime.

“Nuk ka vërshime, nuk ka reshje aq të mëdha që me pas vërshime. Vërshime mund të ketë për shkak të mosrespektimit të planit hapësinor. Po ashtu vërshime mund të ketë në disa lokalitete ku janë të dëmtuara këto pjesët anësore të lumit, margjinaturat si i themi ne”.

Tahirsylaj ka theksuar se vërshimet mund të shkaktohen edhe për shkak të mos rregullimit të ujërave të zeza, por sipas tij jo për shkak të reshjeve.

“Sasia e reshjeve që ka ra nuk mund të shkaktojë vërshime siç po thuhet, por vetëm ku nuk janë ndarë ujërat e zeza, mund të ketë vërshime. Asnjë kanalizim nuk funksionon, këto nuk janë vërshime”, ka thënë ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...