Përmbyllet aksioni për vaksinimin e qenve me pronarë - Bota Sot
Përmbyllet aksioni për vaksinimin e qenve me pronarë

Kosova

Përmbyllet aksioni për vaksinimin e qenve me pronarë

Më: 19 maj 2019 Në ora: 16:27

Drejtori i Bujqësisë dhe Pylltarisë, Burim Bajrami, ka inspektuar sot aksionin për vaksinimin e qenve me pronarë kundër sëmundjes së tërbimit, i cili po zhvillohet tash e disa ditë në gjithë territorin e Ferizajt.

Një mundësi e tillë e krijuar si nismë e kësaj drejtorie, i ofron pronarëve të qenve që kafshën e tyre ta kontrollojnë dhe vaksionojnë kundër sëmundjeve të ndryshme potenciale, përkatësisht kundër sëmundjes së tërbimit.

Drejtori Bajrami pa nga afër disa nga lokacionet ku po kryhej vaksinimi, me ç’rast u shpreh se nisma të tilla do të realizohen vazhdimisht në mbrojtje të kafshëve dhe në funksion të zbatimit të pakos së masave të qeverisjes lokale për mbrojtjen e kafshëve.

Ai e vlerësoi të suksesshëm gjithë procesin e vaksinimit të qenve me pronarë, proces që sot shënon ditën e fundit.

Ndryshe, qindra qytetarë deri më sot i janë përgjigjur këtij aksioni duke sjellë kafshët e tyre për vaksinim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...