Arian Jashari, një tjetër nxënës nga American School of Kosova që shënon sukses të madh në matematikë - Bota Sot
Arian Jashari, një tjetër nxënës nga American School of Kosova që shënon sukses të madh në matematikë

Kosova

Arian Jashari, një tjetër nxënës nga American School of Kosova që shënon sukses të madh në matematikë

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 12:34
Arian Jashari

Arian Jashari, nxënës i klasës së 5-të në American School of Kosova, është fitues i vendit të parë në nivel vendi në të gjitha kategoritë në Garën Kangaroo 2019 në Kosovë.

Gara Kangaroo është gara më e popullarizuar në botë për fushën e matematikës, e cila organizohet në mbi 70 vende të botës dhe çdo vit marrin pjesë mbi 6 milionë nxënës nga mbarë bota. Këtë vit, morrën pjesë mbi 4 mijë nxënës të të gjitha niveleve të arsimit parauniversitar nga mbarë Kosova.

Ariani nuk është i vetmi nxënës nga American School of Kosova që po dëshmon aftësitë e tij të jashtëzakonshme në lëndën e matematikës.

Vitin e kaluar, Robert Preni, nxënës i klasës së 10-të, arriti të shënojë një sukses në nivel ndërkombëtar në lëndën e matematikës, në testin e progresit akademik (Measurement Academic Progress, MAP).

American School of Kosova mbetet tejet e përkushtuar të zhvillojë, sfidojë dhe përforcojë shkathtësitë e nxënësve të saj kështu duke i përgatitur ata në nivel botëror.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...