Aktakuzë ndaj 5 të pandehurve për keqpërdorim detyre dhe mashtrim - Bota Sot
Aktakuzë ndaj 5 të pandehurve për keqpërdorim detyre dhe mashtrim

Kosova

Aktakuzë ndaj 5 të pandehurve për keqpërdorim detyre dhe mashtrim

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 15:35
Foto ilustrim

Prokuroria Themelore Pejës, Departamenti për Krime të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve D.Sh., G.L., R.Zh., dhe G.Sh., për veprën penale keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar dhe kundër të pandehurit I.K., për veprën penale mashtrim sipas Kodit Penale të Republikës së Kosovës.

I pandehuri, D.Sh., akuzohet se në cilësinë e personit zyrtar në Komunë të Pejës, me dashje ka tejkaluar kompetencat e veta, pa qenë i autorizuar, duke nënshkruar raportin mbi pranimin e mallit, me çka i ka shkaktuar dëm buxhetit komunal  të Pejës në vlerë prej 9.929 euro.    

Ndërsa, të pandehurit, G.L., R.Zh., dhe G.Sh., si persona zyrtar në Komunë të Pejës, përkatësisht anëtarë të komisionit për pranimin e mallit, me dashje nuk i kanë përmbushur detyrat e tyre zyrtare, duke i shkaktuar dëm buxhetit komunal në vlerën e shumës së lartcekur. 

I pandehuri, I.K., në cilësinë e pronarit të operatorit ekonomik, si fitues i tenderit për “Blerjen e makinës për mirëmbajtjen e barit artificial për Qendrën Sportive në Brestovik të Pejës”, me anë të paraqitjes së rreme të fakteve,  i ka shkaktuar dëme buxhetit komunal të Pejës në vlerë 9.929  euro. 

Prokurori i çështjes me rastin e ngritjes se aktakuzës, i ka propozuar gjykatës që të pandehurit të shpallën fajtorë dhe të dënohen sipas ligjit.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...