Demokracia Studentore kërkon nga Prokuroria e shtetit t’i hetojë punësimet e paligjshme në UP-së - Bota Sot
Demokracia Studentore kërkon nga Prokuroria e shtetit t’i hetojë punësimet e paligjshme në UP-së

Kosova

Demokracia Studentore kërkon nga Prokuroria e shtetit t’i hetojë punësimet e paligjshme në UP-së

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 11:29
Mexhid Ramusa

Organizata për monitorimin e universiteteve publike në Kosovë ''Demokracia Studentore'' nëpërmjet një komunikate për media kërkon nga prokuria e shtetit që të fillojë hetimet mbi punësimet e paligjshme që po ndodhin në Universitetin e Prishtinës ''Hasan Prishtina''.

Mexhid Ramusa nga Demokracia Studentore  ka thënë se rektori i Universitetit të Prishtinës Marian Dema që një kohë të gjatë ushtron ndikimin e tij duke punësuar militant partiak dhe vartës të tij pa i plotësuar kriteret mbi bazën e konkurseve publike.

“Ne si organizatë kemi mjaft dëshmi për t’i ofruar prokurorisë së shtetit që të fillojnë hetimet për keqpërdorimet që po bëhen në UP, si te punësimet ashtu edhe te buxheti i cili përdoret për interesa personale të rektorit dhe vartëseve të tij”, ka thënë Ramusa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...