​LHK “Ali Hadri” dega në Deçan: Masakra e Belegut - gjenocid kundër njerizimit

Kosova

​LHK “Ali Hadri” dega në Deçan: Masakra e Belegut - gjenocid kundër njerizimit

Më: 29 mars 2020 Në ora: 19:42
Ilustrim

Kryetari i Lidhjes se Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, dega në Deçan, Shkodran Imeraj, me rastin e 21-vjetorit të Masakrës se Belegut nga forcat serbe, kërkon nga shteti i Kosovës të bëjë më shumë në argumentimin e gjenocidit që është kryer nga ana e Serbisë kundër shqiptarëve të Kosovës.

Postimi i plotë:

Në 21-vjetorin e Masakrës së Belegut të 29 e 30 mars të vitit 1999, kujtojmë gjithë ata të rënë në këtë masakër, të cilët u varë në mënyrat me çnjerëzore.

Belegu i Deçanit, është një nga vendet në Kosovë në të cilin është krye gjenocid kundër njëzimit nga ana e ushtrisë dhe policisë së rregullt serbe.

Në këtë 21 vjetor të Masakrës së Belegut të 29 e 30 mars të vitit 1999, drejtësia vendore dhe ajo ndërkombëtare ka dështuar që të ve drejtësi për të rënët të gjenocidin e Belegut.

Belegu e shumë vende të tjera të Kos ovës, ku është kryer gjenocid kundër njëzimit, janë dëshmitë me të mira se sa e gjatë dhe sa e vështirë ishte luftë për lirin, çlirimin dhe pavarësinë e Kosovës.

Shteti ynë duhet të beje edhe me shumë në argumentimin e gjenocidit që është kryer nga ana e shtetit, popullit dhe kishës serbe kundër shqiptarëve të Kosovës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat