​Lansohet fushata “Të Mbështesim Infermieret dhe Mamitë” - Bota Sot
​Lansohet fushata “Të Mbështesim Infermieret dhe Mamitë”

Kosova

​Lansohet fushata “Të Mbështesim Infermieret dhe Mamitë”

Më: 7 prill 2020 Në ora: 13:01
Foto ilustrim

UN Women, në bashkëpunim me UNFPA dhe Organizatën Botërore të Shëndetësisë, me rastin e Ditës Botërore të Shëndetit, kanë lansuar fushatën “Të Mbështesim Infermieret dhe Mamitë.

“Dita Botërore e Shëndetit është ditë që shënohet globalisht çdo vit në 7 Prill. Në shënim të kësaj dite, këtë vit UN Ëomen, në bashkëpunim me UNFPA dhe Organizatën Botërore të Shëndetësisë lansojnë fushatën “Të Mbështesim Infermieret dhe Mamitë.” Duke pasur parasysh situatën e pandemisë COVID-19 me të cilën po ballafaqohet e tërë bota, këtë vit Dita Botërore e Shëndetit ka për qëllim lartësimin e rolit jetësor të cilin e lujanë punëtoret shëndetësore në luftën ndaj pandemisë”, thuhet në komunikatën e përbashkët për media.

Në të gjithë botën, rreth 70 përqind e punonjësve të sektorit shëndetësor dhe shërbimeve sociale janë gra. Megjithatë ato paguhen 11 përrqind më pak se burrat në profesione të njëjta. Në Kosovë gratë përbëjnë 65% të punëtorëve në sektorin shëndetësor. Shumë nga to janë në profesione që i vendosin në vijën e parë të përgjigjes ndaj COVID-19.

“Në këtë kohë të pandemisë, mjekët, infermierët, mamitë dhe punëtorët e tjerë të kujdesit shëndetësor në të gjithë botën po rrezikojnë mirëqenien e tyre për t'u kujdesur për të gjithë ne. Sot, në Ditë Botërore të Shëndetit ju falënderohemi atyre”, përfundon komunikata. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat