Asnjë rast i prekur me ethe hemorragjike në Malishevë - Bota Sot
Asnjë rast i prekur me ethe hemorragjike në Malishevë

Kosova

Asnjë rast i prekur me ethe hemorragjike në Malishevë

Më: 22 maj 2020 Në ora: 18:14
Shtabi komunal për menaxhimin e situatës pandemike me ethe hemorragjike krime kongo (EHKK)

Shtabi komunal për menaxhimin e situatës pandemike me ethe hemorragjike krime kongo (EHKK) në Komunën e Malishevës, në mbledhjen e mbajtur sot, e ka vlerësuar të qetë situatën me EHKK dhe nën kontroll, e gjithashtu u bë e ditur, se nuk ka asnjë rast të infektuar me virusin e EHKK.

Këtë takim e ka drejtuar kryetari i shtabit, Liridon Hoti, ndërsa nga anëtarët e shtabit, u shpreh shqetësimi për mos realizimin e repelimit të kafshëve, proces i cili në vitet e kaluara, ka luajtur rol të madh, pasi repelimi konsiderohet si një proces i cili ndërpret ciklin e rriqrave dhe bartjen e tyre nga fusha.

Po ashtu, sipas shtabit, deri më tani, procesi i dezinsektimit të zonave endemike është duke shkuar mirë, pavarësisht ndërprerjeve të herëpashershme, për shkak të kushteve atmosferike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat