Vala afrikane vjen në Kosovë, bëhet thirrje që të mos dilet jashtë në mesditë - Bota Sot
Vala afrikane vjen në Kosovë, bëhet thirrje që të mos dilet jashtë në mesditë

Kosova

Vala afrikane vjen në Kosovë, bëhet thirrje që të mos dilet jashtë në mesditë

Më: 29 qershor 2020 Në ora: 09:03

Në parashikimin e motit për ditën e sotme Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se dita e sotme do të karakterizohet me mot me diell dhe pjesërisht i vranët.

Vranësirat do të jenë të dukshme kryesisht gjatë relievit malor. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 13-15 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të Lëvizin ndërmjet 29-32 gradë Celsius.

Indeksi UV do të jetë i lartë, prandaj preferohet që në intervali kohor prej 10-17 mundësisht të jemi të kufizuar prej rrezeve të diellit, ose të përdorim masa mbrojtëse. Do të fryjë erë lehtë deri mesatare nga drejtimet e ndryshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat