Java fillon me mot jostabil, vranësira, rreze dielli por edhe reshje shiu - Bota Sot
Java fillon me mot jostabil, vranësira, rreze dielli por edhe reshje shiu

Kosova

Java fillon me mot jostabil, vranësira, rreze dielli por edhe reshje shiu

Më: 6 korrik 2020 Në ora: 06:37
Ilustrim

Në parashikimin e motit për javën e arshme Instituti Hidrometerologjik i Kosovës ka bërë të ditur se Java fillon me mot jostabil, vranësira, rreze dielli por edhe reshje shiu të shoqëruara me shkarkime rrufesh.

Kjo situatë e motit do të stabilizohet nga dita e mërkurë duke mundësuar mot stabil dhe relativisht të nxehtë.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-17 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 24-30 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga veriperëndimi, shpejtësia e së cilës në Dukagjin mund të arrijë deri 14 m/s, ndërsa në rrafshin e Kosovës, shpejtësia e erës mund të arrijë deri 9 m/s.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat