Ndryshime të mëdha moti, ja kur do të bie bora e parë

Kosova

Ndryshime të mëdha moti, ja kur do të bie bora e parë

Më: 20 nëntor 2020 Në ora: 20:04
Ilustrim

Të shtunën më ftohtë dhe me erë. Mundësi për rrebeshe të dobëta bore. Nga e diela kthjellime, mëngjeset me ngrica, ultësirave mundësi për mjegull.

20.11.2020 - Kalimi i një fronti të ftohtë gjatë natës sjell mbi vendin tonë mot të ftohtë, kryesisht të vranët dhe me erë. Në vise malore priten mundësi për rrebeshe të dobëta bore, e të shtunën në mbrëmje, me rënie të temperaturave rrebeshe bore mund të ketë edhe viseve të ulëta. Depërtimi i masave të ftohta ajrore zbret ndjeshëm temperaturat në fundjavë.

Nda dita e diel vransirat shpërndahen, ku do të ketë kthjellime ditën e hënë. Orëve të mëngjesit ngrica, e përgjatë ultësirave mundësi për mjegull.

Erërat që parashihet të fryjnë gjatë ditës së nesërme, do të shpërndajnë ndotësit ajror, e indeksi i cilësisë së ajrit do të zbres në vlera të mjaftueshme dhe të mira. Ditën e diel fillimisht indeksi mbetet në vlera të mjaftueshme, e deri në mbrëmje kalon në vlera të dobëta, e ditën e hënë edhe në shumë të dobëta.

21.11 - Kryesisht vranët, ftohtë dhe me erë. Përreth viseve malore mundësi për rrebeshe të dobëta bore. Në mbrëmje rrebeshe të dobëta bore mund të bien edhe përgjatë viseve të ulëta.

22.11 - Në mëngjes me vransira, ditën kryesisht me diell.

23.11 - Në mëngjes ftohtë, me ngrica, përgjatë ultësirave mundësi për mjegull. Ditën kryesisht me diell.

24.11 - Në mëngjes vransira kalimtare, ditën kthjellime dhe kryesisht me diell.

25.11 - Në mëngjes ftohtë, me ngrica, përgjatë ultësirave me mjegull. Ditën kryesisht me diell.

Temperaturat e ajrit në rënie ditëve të fundjavës. Minimalet nga 1C zbresin në -3C, ditën e hënë. Maksimalet zbresin në 4C, e të hënën rriten përreth vlerave mesatare në 9C.

Do të fryj erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga verilindja 6-13m/s, të dielen drejtimesh të ndryshme 2-5m/s.

Shtypja atmosferike në rritje, nga e hëna me tendencë të rënies, por mbetet lartë mbi vlera normale.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat