​“Kundër patriarkatit që vret”, shënohet Dita Ndërkombëtare e Gruas në Prishtinë

Kosova

​“Kundër patriarkatit që vret”, shënohet Dita Ndërkombëtare e Gruas në Prishtinë

Më: 8 mars 2022 Në ora: 15:11
Ilustrim

Me moton "Marshojmë s'festojmë", gra e vajza pikërisht në Ditën e Gruas kërkuan të drejtat e tyre.

Me pankartat e tyre, "Ka ardh sahati me u rr'zu patriarkati", “Çdo grua është grua punëtore", "stop racizmi", "Barazi gjinore”, “Drejtësi shoqërore", Gjykata i ka duart me gjak”, qytetarë të shumtë marshuan nga Pallati i Drejtësisë për t’u ndaluar tek objekti i Qeverisë së Kosovës, për çka vazhduan të kundërshtojnë vrasjet e grave.

Aktivistja e marshit, “Marshojmë S'festojmë”, Bjeshkë Guri, tha para Qeverisë që nuk do të ndalën së kundërshtuari shtypjen dhe të padrejtat që ju behën grave.

Guri: Do të rezistojmë çdo herë e më fuqishëm që secila të jetë e lirë dhe e barabartë

“Ne sot po ua rikujtojmë edhe Qeverise e çdo hallke tjetër institucionale që ne nuk do të ndalemi së kundërshtuari shtypjen tonë e do të organizohemi në çdo hapësirë private a publike e do të rezistojmë çdo herë e më fuqishëm. Deri sa secila prej nesh të jete lirë dhe e barabartë”, tha Guri.

Ndërsa aktivistja tjetër, Liridona Sijarina, tha që e ardhmja që projektojnë është një e ardhme pa shtypje gjinore e pa luftë e dominim.

Sijarina: Një e ardhme që na jep mundësi secilës/it

“Ne e theksojmë se e ardhmja të cilën ne e projektojmë, është një e ardhme pa shtypje gjinore, racore e klasore, pa luftë e dominim. E ardhmja që ne projektojmë është një e ardhme që na jep mundësi secilës/it të jetojmë të lira/ë individualisht e kolektivisht e të zhvillojmë potencialin tonë njerëzor”, tha Sijarina.

Ndërkaq njëra nga qytetaret që i është bashkangjitur këtij marshi, Era Tahiti, tha që ky 8 Mars i ka pritur më ndryshe, për arsye se ka qenë një numër i madh i grave të vrara.

Tahiri: Ka qenë një numër shumë i madh grave të vrara

“Ky 8 Mars na ka pritë shumë më ndryshe se 8 Marset tjerë, për arsye se ka qenë një numër shumë i madh i grave, të cilat janë vra dhe po shpresojë që sado pak sa kemi dalë sot, ka me qenë një vetëdijesim i qytetarëve, sepse të gjithë jemi të barabartë dhe gratë meritojnë një jetë dinjitoze”, tha ajo.

Marshi ka filluar nga Pallati i Drejtësisë e ka vazhduar deri të objekti i Qeverisë së Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat