Thaçi takon liderët e Luginës së Preshevës - Bota Sot
Thaçi takon liderët e Luginës së Preshevës

Kosova

Thaçi takon liderët e Luginës së Preshevës

Më: 15 janar 2013 Në ora: 18:03

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në takim një delegacion të përfaqësuesve shqiptarë të Luginës së Preshevës.

Takimi u zhvillua në kohën kur janë rritur tensioned mes autoriteteve lokale shqiptare dhe qeverisë serbe në lidhje me një monument kushtuar të rënëve të Ish Ushtrisë Clirmitare për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanovc.

Duke iu referuar ëksaj situate, kryeministri Thaçi, sipas njoftimit për media, ka theksuar se “shtetet demokratike në mbarë botën e kanë për detyrë thelbësore që të përkujdesen për ruajtjen e trashëgimisë kulturore dhe historike të të gjitha komuniteteve. Një standard i tillë demokratik duhet të respektohet edhe nga Serbia, ashtu siç respektohet plotësisht në Kosovë”.

Thaçi ftoi që të gjitha çështjet në Preshevë të zgjidhen përmes dialogut.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...