MTI lutë qytetarët që t’u shmangen kalimeve në kufirin me Maqedoninë - Bota Sot
MTI lutë qytetarët që t’u shmangen kalimeve në kufirin me Maqedoninë

Kosova

MTI lutë qytetarët që t’u shmangen kalimeve në kufirin me Maqedoninë

Më: 10 shtator 2013 Në ora: 17:55

MTI përmes një komunikate për media i njofton qytetarët e Kosovës që t’u shmangen kalimeve në kufirin me Maqedoninë për shkak të bllokadës.
“Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton qytetarët e Republikës së Kosovës se masat e ndërmarra për bllokimin e importit të produkteve me origjinë nga Maqedonia mbesin në fuqi deri në vendimin e palës maqedonase për heqjen e të gjitha barrierave tregtare dhe të lëvizjes së lirë të njerëzve ndaj Republikës së Kosovës.
Qeveria e Kosovës iu bën thirrje qytetarëve të Kosovës që, përveç në raste urgjente, për shkak të situatës së papërshtatshme, momentalisht t’i shmangen shkuarjes në Maqedoni.
Për shkak të bllokimit të kufirit që është bërë me automjete transportuese dhe autobusë në territorin e Maqedonisë para pikëkalimeve kufitare në Bllacë dhe Jazhincë të Maqedonisë, qytetarët e Kosovës momentalisht lejohen të kalojnë kufirin vetëm në këmbë. Aktualisht kufiri është i mbyllur për të gjitha automjetet, ndërsa kalimi i këmbësorëve bëhet pa pengesa nga të dyja anët e kufirit. Situata është e qetë dhe stabile.
Qeveria e Kosovës mbetet e përkushtuar për zgjidhjen sa më të shpejtë dhe në rrugë institucionale të problemeve tregtare dhe të lëvizjes së lirë të qytetarëve me Republikën e Maqedonisë", thuhet në njoftimin e MTI-së.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...