Një biografi e rektorit të ri të UP-së, Marjan Dema - Bota Sot
Një biografi e rektorit të ri të UP-së, Marjan Dema

Kosova

Një biografi e rektorit të ri të UP-së, Marjan Dema

Më: 31 mars 2016 Në ora: 18:18

Marjan Dema (Klinë 1957) sapo u zgjodh rektor i Universitetit të Prishtinës. Ai ka marrë shtatë vota të anëtarëve të KD-së ndërsa kundërkandidatët Afrim Hamidi dhe Xhevat Berisha vetëm nga një votë.

Marjan Dema është profesor në Fakultetin e Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike, pranë UP-së. Dema është mësimdhënës në lëndët e nivelit Bachelor, Matematika 1 dhe Matematika 2. Ndërkaq, në Master jep Metodat matematikore në inxhinieri.

Dema është 59-vjeçar dhe ka filluar karrierën në Departamentin e Matematikës të FSHMN-së në vitin 1980. Në vitet e nëntëdhjeta është transferuar në Fakultetin Ekonomik, ku ka ushtruar edhe detyrën e prodekanit, ndërsa me të shpërthyer lufta në Kosovë, është larguar me familje në SHBA ku ka qëndruar deri në vitin 2005.

Atëherë është kthyer për një kohë në Departamentin e Matematikës, ndërsa në vitin 2007 ka vazhduar karrierën në FIEK. Po atë vit është zgjedhur prorektor i Universitetit të Prishtinës, në kohën kur rektor ka qenë Enver Hasani.

Dema ka qenë edhe kryetar i Partisë Shqiptare Demokristiane të Kosovës.

Profesori i matematikës, Marjan Dema është akuzuar ngjashëm sikurse ish-rektori Ibrahim Gashi, për avancime me punime të publikuara në Indi.

Këtu mund ta gjeni një punim të tij në revistën ijma.info

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...