Ky është maksimumi i dënimit për të dyshuarit e vrasjes së Aulon Zekës - Bota Sot
Ky është maksimumi i dënimit për të dyshuarit e vrasjes së Aulon Zekës

Kosova

E enjte, 15 nëntor 2018

Ky është maksimumi i dënimit për të dyshuarit e vrasjes së Aulon Zekës

Më: 6 dhjetor 2017 Në ora: 15:39
Aulon Zeka

Vrasja e Aulon Zekës ka tronditur opinionin gjithandej vendit,të dyshuarit për vrasjen e Aulon Zekës, tani janë në pritje të gjykimit ,dhe palët kanë paraqitur mbrojtjen e tyre.

Mirëpo sipas kodit penal për të mitur të Republikës se Kosovës,dënimi për veprat penale të rënda ose dënimi për dy e më shumë vepra penale,nuk mund të tejkalojë maksimumin e paraparë sipas Nenit 34 për kohëzgjatjen e dënimit me burg, i cili parasheh dënim maksimal prej 10 (dhjetë vjetësh).

Gjykata merr parasysh rrethanat lehtësuese dhe rënduese në këto raste.

Kjo është shkas I faktit se llogaritja e dënimit bëhet në bazë të kohës  se kur është kryer vepra penale, si të tillë të dyshuarit për vrasjen e Aulon Zekës kanë qenë të mitur në kohën e kryerjes se veprës penale, vrasje e rëndë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test