Kryetari i Deçanit del vet në terren, ndihmon punëtorët pas vërshimeve - Bota Sot
Kryetari i Deçanit del vet në terren, ndihmon punëtorët pas vërshimeve

Kosova

E martë, 23 tetor 2018

Kryetari i Deçanit del vet në terren, ndihmon punëtorët pas vërshimeve

Më: 3 shkurt 2018 Në ora: 18:35
Pamje nga aksioni

Pas vërshimeve në Deçan, si pasojë reshjeve të mëdha të shiut, kryetari i kësaj komune, Bashkim Ramosaj, ka thirrur një takim të jashtëzakonshëm, ku edhe bashkë me Drejtorinë e Shërbimeve Publike, Shërbimin e Zjarrfikësve, Policinë e Kosovës dhe Kompaninë “Higjiena”, si dhe kompanitë tjera, kanë krijuar një shtab të emergjencave.

Lajmi është bërë i ditur në faqen zyrtare të komunës së Deçanit, ku thuhet se janë marrë të gjitha masat e nevojshme që të kthehet gjendja e krijuar në normalitet.

“Jam i shqetësuar edhe unë si kryetar i komunës me këtë gjendje. Kjo situate është krijuar si pasojë e  një kanali i  quajtur ,,Përroi i Ukjave,, cili gjendet në kryqëzimin e rrugës ,,Sali Çeku,, tek rruga që të  dërgon tek Manastiri dhe rruga e UÇK-së. Ky kanal disa herë është pastruar dhe betonuar por kjo vjen si pasojë e pakujdesisë  së qytetarëve të cilët në vazhdimësi hedhin mbeturina, dhe një shi i rrëmbyeshëm sikurse ka rënë mbrëmë sjell edhe pasoja dhe dalje te ujit nga shtrati  neper qytet”, tha Ramosaj.

Gjatë këtij takimi me shtabin emergjent, ai bashkë më kompanitë e kontraktuara dhe shtabin e krijuar kanë dalë edhe në terren për të parë nga afër gjendjen.

E Ramosaj është kujdes që edhe vet të ndihmoj në lirimin e urave dhe kanaleve nga mbeturinat në mënyrë që uji të lëviz lirshëm dhe mos të ketë vërshime.

Ata kanë vizituar edhe fshatrat Carrabreg, Prilep, Rastavicë, Baballoq, Isniq, dhe Dubovik.

Ekipet emergjente me kompanitë e kontraktuara janë dukë punuar në lirimin e urave në Carrabreg , Prilep dhe Baballoq ku paraqesin më shumë rrezik për përmbytje.

“Besoj se deri në orët e mbrëmjes gjithçka do të normalizohet  ndërsa ky shtab më pastaj  do të dalë në terren dhe do të bëjë edhe verifikimin e dëmeve nëse ka shkaktuar në ndonjë ekonomi familjare apo biznese. Vlen te theksohet se përkundër gjendjes së krijuar  situata është nën kontroll”, tha Ramosaj.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test