Lluka tregon për lokacionin e ndërtimit të Termocentralit “Kosova e Re” - Bota Sot
Lluka tregon për lokacionin e ndërtimit të Termocentralit “Kosova e Re”

Kosova

E martë, 16 tetor 2018

Lluka tregon për lokacionin e ndërtimit të Termocentralit “Kosova e Re”

Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 16:22
Ilustrim

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka treguar për lokacionin që është përcaktuar për ndërtimin e TC Kosova e Re dhe arsyet se pse është përcaktuar lokacioni i përzgjedhur, që është në afërsi të TC Kosova B.

Sipas tij arsyet se pse është përcaktuar ajo zonë janë të rëndësishme, duke filluar nga infrastruktura ekzistuese e cila do të rezultonte me çmim më të ulët të ndërtimit, përkatësisht shmang nevojën për shpronësime. Gjithashtu arsye tjetër është edhe çmimi simbolik, që parasheh se lokacioni i termocentralit do të bartet në pronësi të Qeverisë se Kosovës, pas 20 viteve.

Për ta lexuar lajmin e plotë, klikoni KËTU

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test