Ministri i Bujqësisë në panairin e verës “ProWine 2018” në Gjermani - Bota Sot
Ministri i Bujqësisë në panairin e verës “ProWine 2018” në Gjermani

Kosova

E hënë, 22 tetor 2018

Ministri i Bujqësisë në panairin e verës “ProWine 2018” në Gjermani

Më: 18 mars 2018 Në ora: 16:02
Nenad Rikalo

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Nenad Rikalo, po merr pjesë në Panairin Ndërkombëtar të verës “ProWine 2018”, që po mbahet në Dyseldorf të Gjermanisë, ku do të ketë takime me homologët e tij nga vende të ndryshme të botës.

Në këtë panair, produktet e tyre janë duke i promovuar edhe bodrumet e verërave kosovare, siç janë “Stone Castle”, “Kosova Wine”, “Bodrumi i Vjetër”, “BioPak”, si dhe bodrumi “Theranda”.

Pjesëmarrja e këtyre bodrumeve në këtë panair, është mundësuar fal mbështetjes së  Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, e cila gjatë tërë kohës është e fokusuar në promovimin e  prodhimeve bujqësore edhe jashtë vendit.

Pjesë e delegacionit të MBPZHR-së gjatë kësaj vizite është edhe sekretari i përgjithshëm i ministrisë, Kapllan Halimi dhe drejtori i Departamentit të Vreshtarisë dhe Verëtarisë, Bekim Hoxha.

Panairi “ProWine2018” është hapur sot dhe do të zgjasë deri më 20 mars 2018.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test