Moti në Kosovë, do të ketë shi dhe rrufe - Bota Sot
Moti në Kosovë, do të ketë shi dhe rrufe

Kosova

Moti në Kosovë, do të ketë shi dhe rrufe

Më: 15 prill 2018 Në ora: 19:39
Ilustrim

Pas ditëve me temperatura të larta, Kosova do të jetë nën ndikimin e masave të ajrit me presion labil atmosferik dhe në këto kushte do të mbajë mot i vranët dhe me intervale diellore.

Nga dita e hënë deri të mërkurën moti nuk do të jetë stabil, i përcjellë me erëra dhe riga shiu, të cilat vende-vende rigat do të shndërrohen në reshje të intensitetit mesatar.

Si pasojë e luhatjeve të temperaturave dhe këtyre erërave gjatë gjysmës së parë të javës do të ketë kushte edhe për shkarkime rrufesh.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 7-9 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihet të lëvizin ndërmjet 17-21 gradë Celsius.

Do të fryjë erë nga juglindja dhe verilindja me shpejtësi mbi 12 m/s, njofton Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test