Prezantohen mekanizmat përcjellës të shkeljeve të të drejtave të njeriut - Bota Sot
Prezantohen mekanizmat përcjellës të shkeljeve të të drejtave të njeriut

Kosova

E hënë, 15 tetor 2018

Prezantohen mekanizmat përcjellës të shkeljeve të të drejtave të njeriut

Më: 14 qershor 2018 Në ora: 07:51
Instituti KIPRED

Instituti KIPRED bën lansimin e mekanizmit përcjellës të shkeljeve të të drejtave të njeriut në Kosovë.

Mekanizmi mbledhë dhe përcjellë të dhëna mbi shkeljet e të drejtave të njeriut të raportuara në katër institucione, përfshirë policinë e Kosovës, Prokurorinë, Gjykatat, dhe Avokatin e Popullit.

Të dhënat e paraqitura përfshijnë të dhëna mbi dhunën në familje, trafikimin me qenie njerëzore, sulmet ndaj personave LGBT, sulmet ndaj gazetarëve, dhe të tjera.

Mekanizmi po ashtu përmban përshkrime të rasteve të veçanta të hetuara nga Avokati i Popullit në mënyrë që të rritet vetëdija dhe debatet publike mbi këto raste.

Ngjarja do të zhvillohet në Zyret e Avokatit të Popullit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test