Qeveria do të ndaj mbi 1 milion euro për situatën emergjente në Suharekë - Bota Sot
Qeveria do të ndaj mbi 1 milion euro për situatën emergjente në Suharekë

Kosova

Qeveria do të ndaj mbi 1 milion euro për situatën emergjente në Suharekë

Më: 20 gusht 2018 Në ora: 15:58
Konferenca për media

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, së bashku me një pjesë të kabinetit qeveritar, ka vizituar Suharekën për të parë më për së afërmi gjendjen e shkaktuar nga vërshimet e fundit në këtë komunë.

Pas takimit me kryetarin e Suharekës, Bali Muharremaj, kryeministri Haradinaj tha se Qeveria do të ndajë një fond emergjent në mbledhjen e qeverisë që do të mbahet pasnesër.

Ai ka njoftuar që pas fondit emergjent, do të ndajnë edhe fonde të tjera.

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj ka thënë se gjendja është e rëndë, por sipas tij, janë duke i ndihmuar. Ai ka treguar se kanë ndarë 43.0000 mijë euro.

I pyetur nga gazetarët se a do të ketë korrigjim të kufijve, kryeministri Haradinaj me shaka ka thënë se njëherë po mundohen t'i korrigjojnë lumenjtë, duke iu referuar rastit në fjalë.

Pas konferencës për media, kryeministër dhe ministrat e tjerë, bashkë me kryetarin e Suharekës janë nisur për t'i parë nga afër disa nga fshatrat e Suharekës që janë prekur nga vërshimet.

Ata kanë njoftuar që do të vizitojnë fshatrat Sopi, Grejkoc dhe Nëpërbisht.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...