Ndahen pajisje mësimore për nxënësit e “Shtjefën Gjeçovi” në Janjevë - Bota Sot
Ndahen pajisje mësimore për nxënësit e “Shtjefën Gjeçovi” në Janjevë

Kosova

Ndahen pajisje mësimore për nxënësit e “Shtjefën Gjeçovi” në Janjevë

Më: 12 shtator 2018 Në ora: 14:21
Ky donacion është koordinuar nga EMCU (Ambasada Amerikane) dhe FSK-ja, si dhe është bërë i mundur nga fondet e mbledhura nga OJQ-ja “Spirit of America”.

Forca e Sigurisë së Kosovës në bashkëpunim me Elementin Mbështetës Civilo-Ushtarak (EMCU) pranë Ambasadës amerikane në Kosovë kanë ndarë donacion pajisje shkollore për nxënësit e shkollës fillore “Shtjefën Gjeçovi” në Janjevë të komunës së Lipjanit dhe shkollën fillore “Vesel Muja” në Ponesh të Gjilanit.

Ky donacion është koordinuar nga EMCU (Ambasada Amerikane) dhe FSK-ja, si dhe është bërë i mundur nga fondet e mbledhura nga OJQ-ja “Spirit of America”.

Përfitues të këtij fondi, kanë qenë 54 nxënës shqiptarë, kroat dhe të komunitetit RAE të Shkollës fillore “Shtjefën Gjeçovi” në Janjevë, si dhe 30 nxënës të Shkollës fillore “Vesel Muja” në Ponesh të Gjilanit.

Përmes këtyre projekteve dhe aktiviteteve dhe falë bashkëpunimit të mirë që ka FSK-ja me  Ambasadën e SHBA-ve, në Kosovë, më saktësisht me EMCU-në, po realizojnë projekte në ndihmë të qytetarëve të Kosovës, pa dallime etnie.

Ky donacion, tash me fillimin e vitit të ri shkollor, do të jetë një ndihmesë e madhe për nxënësit dhe familjet, të cilat kanë një jetë të vështirë materiale.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat