Komuna ndanë 50 shpërndarse plehu për fermerët vitias - Bota Sot
Komuna ndanë 50 shpërndarse plehu për fermerët vitias

Kosova

E diel, 21 tetor 2018

Komuna ndanë 50 shpërndarse plehu për fermerët vitias

Nga: Aziz Zuka, Më: 10 tetor 2018 Në ora: 15:45
Tri foto nga momenti i I sperndarjes se pisjeve pershperndarjen e plehrave artificial ne Viti

Komuna e Vitisëë ërkatsiht Drejtoria eBujqësisë po vazhdon të ndihmoj fermeret e kesaj komune në mynyra të ndryshme përmesndihmës edhe me mjete dhe makineri e pasisje të ndryshme krahas subncioneve financiare . Kështu sot 50 fermerë vitias, kanë marrë nga një shpërndarëse të plehut artificial. Kjo ndihmë u mundësua falë bashkëpunimit të Komunës së Vitisë me Organizatën “ Helvetas Sëiss Intercoperation” -Projekti Aftësitë për Punësim Rural (APR) dhe implementimit nga Grupi Lokal i Veprimit „Vitia“. Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti foli mbi punën që po bënë kjo komunë në bashkëpunim me partnerët e saj që të përkrahën të gjitha sektorët e bujqësisë në këtë komunë. “ Ne po mundohemi me partnerët tanë të përkrahim të gjithë fermerët tanë të zellshëm në të gjitha sektorët dhe në sektorët. Këtë gjë natyrisht që po e bëjmë se bashku me partneret tan sikurse në këtë rast me projektin APR.

Edhe kësaj radhe dua të falënderoj të gjitha organizatat të cilat po na përkrahin të ndihmojmë të gjitha sektorët si ne blegtori, pemëtari, perimtari, lavërtari etj”, u shpreh Haliti. Tutje ai ai u shpreh se kjo komunë do të
vazhdoj të bashkëpunoj që të përkrah fermerët të cilët me mund dhe ndjerës po shfrytëzojnë potencialet që ka dhënë natyra në sektorin e bujqësisë. E Veton Ademi, Drejtor për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, tha se gjatë këtij viti janë
projekte të shumta në sektorët e ndryshme të bujqësisë dhe se kjo drejtori ju është mirënjohës kryetarit të Komunës së
Vitisë, Sokol Haliti që po përkrah fuqishëm sektorin e bujqësisë por edhe të gjitha organizatat në veçanti Helvetas Sëiss
Intercooperation, Projekti Aftësitë për Rural (APR/ me të cilën sot u bë shpërndarja e këtyre pajisjeve të punës për fermerët vitias.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test