Refki Suma sqaron vendimin për ndalimin e punimeve të Bechtel-Enkës - Bota Sot
Refki Suma sqaron vendimin për ndalimin e punimeve të Bechtel-Enkës

Kosova

Refki Suma sqaron vendimin për ndalimin e punimeve të Bechtel-Enkës

Më: 12 tetor 2018 Në ora: 13:11
Kryetari i komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma

Kryetari i komunës së Hanit të Elezit, Rufki Suma, ka sqaruar vendimin për ndalimin e punimeve të kompanisë “Bechtel-Enka” në punimet për autostradën Prishtinë-Hani i Elezit, pas orës 23:00 me arsyetimin se po iu shkakton zhurmë banorëve përreth.

Ai tha se pas shumë ankesave drejtuar kompanisë është vendosur që sot (të premten) të mbahet një takim në orën 14:00 mes komunës dhe Drejtorit Gjeneral të kompanisë për të diskutuar rreth kësaj çështjeje.

Ndërkaq Klan Kosova ka provuar të kontaktojë edhe me zëdhënësen e kompanisë “Bechtel-Enka”, Ela Ruçin, por ajo nuk ka qenë e qasshme.

Pos zhurmës vendimi i Sumës është arsyetuar edhe me dëmtimin e pronës publike dhe asaj private si dhe mbylljes së disa rrugëve ekzistuese.

“Përderisa kompania Bektel Enka nuk do t’i riparojë të gjitha dëmet e shkaktuara në pronat publike komunale dhe ato private të pa shpronësuara, komuna e Hanit te Elezit, nuk do të lejojë këtë kompani të shfrytëzoj pronën publike komunale”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...