Ekrem Mustafa edhe zyrtarisht ministër i Punëve të Brendshme - Bota Sot
Ekrem Mustafa edhe zyrtarisht ministër i Punëve të Brendshme

Kosova

Ekrem Mustafa edhe zyrtarisht ministër i Punëve të Brendshme

Më: 16 tetor 2018 Në ora: 09:34
Ekrem Mustafa

Ekrem Mustafa është emëruar edhe zyrtarisht Ministër i Punëve të Brendshme. Vendimin për emërimin e Mustafës në këtë pozitë e ka marrë mbrëmë kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj

Mustafa është emëruar në këtë pozitë pas lirimit nga pozita të Bejtush Gashit, i cili mori drejtimin e Ministrisë, pas largimit të Flamur Sefajt, muaj më parë.

Në vendimin për emërimin në krye të MPB-së , thuhet se Gashi është i obliguar që brenda 30 ditësh nga hyrja në fuqi e këtij vendimi ta deklarojë pasurinë.

Ndryshe, deputeti nga radhët e AKR-së, Labinot Tahiri, është shprehur i lumtur pas vendimit të partisë së tij për të shkarkuar Bejtush Gashin nga posti i ministrit të Punëve të Brendshme dhe emërimit të një ministri të ri, i cili vjen nga Ferizaj.

Tahiri gjithmonë është ankuar që në Qeverinë e Kosovës asnjë ministër nuk vjen nga komuna e Ferizajt. E një kërkesë të tillë ia ka plotësuar partia e tij. Ekrem Mustafa do të jetë ministër i Brendshëm.

Mustafa është ministri i tretë që e ka drejtuar Ministrinë e Punëve të Brendshme prej që është formuar qeveria Haradinaj, në shtator të vitit 2017. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...